Lajme

Rritje e rasteve me COVID-19, qyteti i njohur evropian kthen izolimin

0
rritje-e-rasteve-me-covid-19,-qyteti-i-njohur-evropian-kthen-izolimin

Sipas njoftimit në media, do të izolohen zonat përreth kryeqytetit spanjoll, pasi ato kanë shfaqur rritje masive të rasteve.

Nën rregullat e reja, qytetarëve nuk u lejohet të dalin jashtë zone, duke përjashtuar vetëm udhëtimet e veçanta.

Megjithatë, qeveria lokale e Madridit ka thënë se izolimi nuk është ligjërisht i vlefshëm.

Nën izolim do të lejohet lëvizja për punë, vizita te mjekët dhe lëvizja për pazar.

Parqet dhe terrenet sportive do të mbyllen, transmeton Tch.

Gjithashtu nuk do të lejohet grumbullimi në më shumë se 6 persona.

Në Madrid trendi i infektimeve është 780 raste për 100 mijë banorë.

Lexo të tjera