Lajme

SHBA përjashton pasaportat antiCOVID, i quan diskriminuese

0
shba-perjashton-pasaportat-anticovid,-i-quan-diskriminuese

Skemat për të futur pasaporta të tilla janë shpallur në të gjithë botën si një mënyrë për të mundësuar qarkullimin e sigurt të njerëzve gjatë luftimit të pandemisë, shkruan BBC.

Por kritikët thonë se dokumente të tilla mund të jenë diskriminuese, transmeton lajmi.net.

Shtetet e Bashkuara thanë se nuk e mbështesin dhe nuk do ta mbështesin një “sistem që kërkon nga Amerikanët të mbajnë një letër kredenciale”.

Vendi ka raportuar më shumë se 550,000 vdekje të lidhura me virusin dhe gati 31 milion raste, numrat më të lartë në botë, sipas Universitetit Johns Hopkins. /Lajmi.net/

Lexo të tjera