Bota

Shkencëtarët krijojnë dru transparent, duket si xham

0
shkencetaret-krijojne-dru-transparent,-duket-si-xham

Risia u zhvillua duke përdorur dru nga pema balsa, e cila është vendase në Amerikën e Jugut dhe Qendrore, dhe pretendon të jetë pesë herë më e efektshme termikisht se xhami, shkruan Daily Mail, transmeton lajmi.net.

Ekipi trajtoi drurin balsa në një banjë oksiduese që zbardh atë në total dhe më pas depërtoi në të me një polimer sintetik të quajtur alkool polivinil (PVA) – duke krijuar një produkt praktikisht transparent.

Ndryshe nga qelqi tradicional, druri transparent mund të përballojë ndikime shumë më të forta dhe përkulet ose copëtohet kur dëmtohet, në vend që të shkatërrohet.

Së bashku me kontributin në gazrat serë, qelqi kontribuon në humbjen e energjisë. /Lajmi.net/

 

Lexo të tjera