Bota

Shkencëtari lejon mijëra mushkonja të infektuara ‘të ushqehen’ me të

0
shkencetari-lejon-mijera-mushkonja-te-infektuara-‘te-ushqehen’-me-te

Një shkencëtar australian ka folur për mënyrën se si ai lejon mijëra mushkonja të kafshojnë krahun e tij si pjesë e kërkimit për një sëmundje vdekjeprurëse infektive, transmeton lajmi.net.

Dr Perran Stott-Ross, nga Universiteti i Melburnit, lejon që mushkonjat të mbështjellin gjakun e tij çdo ditë në përpjekjen për të hequr botën nga ethet Dengue, raporton ScienceAlert.

Sëmundja ka shpërthyer në të gjithë botën gjatë 50 viteve të fundit dhe vret rreth 25 mijë njerëz çdo vit.

An Australian scientist lets thousands of mosquitoes sting

Burimet e insekteve Dr Stott-Ross janë të infektuara me Wolbachia, një bakter i njohur për bllokimin e përhapjes së dengës.

Dr Stott-Ross ka punuar me mushkonja për vite me radhë dhe rregullisht poston foto dhe video të hulumtimit të tij për 2,500 ndjekësit e tij në Twitter.

Në një postim që u bë viral në maj, ai ndau një imazh të krahut të tij pas një dite të ushqyerit, duke shkruar se ai kishte humbur 16 ml gjak. Wolbachia tashmë është një baktere infektive e shpërndarë mirë dhe po ndihmon shkencëtarët të luftojnë kundër etheve të dengut.

The bugs leave him with thousands of itchy bites

Hulumtimi se si Wolbachia mund të ndihmojë zonat e tjera të prekura nga dengu përfshin rritjen dhe ushqimin e qindra mijëra mushkonjave.

Ross punon me mushkonjat në baza ditore, duke i ushqyer ato duke futur krahun përmes disa rrjetave të mbrojtura. /Lajmi.net/

Dr Perran Stott-Ross studies infectious diseases at Melbourne University

Lexo të tjera