BotaLajme

Tejkalon 31 milionë numri i rasteve me COVID-19 në mbarë botën

0

Numri i rasteve që janë infektuar me virusin COVID-19 në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 31 milionë.

Sipas të dhënave të Worldometer, përcjell Telegrafi, deri më tani janë regjistruar gjithsej 31 milionë e 026 mijë e 569 raste me COVID-19.

Numri më i madh i të infektuarve është regjistruar në Shtetet e Bashkuara me gjithsej 6,969,917 raste deri më tani.

Pas SHBA-së, në dhjetë vendet e para me më shumë raste janë India më 5,405,252 raste, Brazili më 4,528,347, Rusia më 1,103,399, Peru më 762,865, Kolumbia më 758,398, Meksika më 694,121, Afrika e Jugut më 659,656, Spanja më 659,334 dhe Argjentina më 622,934.

Në Kosovë aktualisht janë identifikuar 15,002 raste me COVID-19.

Pas shfaqjes për herë të parë në Wuhan të Kinës në dhjetor të vitit të kaluar, COVID-19 u përhap në mbarë botën.

Deri më tani jetën e kanë humbur jetën 962,087 persona. Ndërkohë, 22,623,873 njerëz janë shëruar nga virusi, ndërsa ende vazhdojnë trajtimin 7,440,609 raste aktive. /Telegrafi/

Lexo të tjera