Bota

Vaksina ruse Sputnik V do të prodhohet edhe në Serbi

0
vaksina-ruse-sputnik-v-do-te-prodhohet-edhe-ne-serbi

Moska njoftoi fillimin e prodhimit të vaksinës së saj koronavirus Sputnik V në Serbi, vendi i parë evropian jashtë Rusisë dhe Bjellorusisë që filloi prodhimin e goditjes, raporton AFP, transmeton lajmi.net.

“Serbia është bërë vendi i parë në Evropën Jugore që prodhon Sputnik V,” tha në një deklaratë Fondi Rus i Investimeve Direkte (RDIF), i cili ka mbështetur financimin e vaksinës.

Një zëdhënës i RDIF i tha AFP-së se Serbia do të ishte vendi i parë evropian përveç Rusisë dhe Bjellorusisë që prodhon Sputnik.

Serbia tha që prodhimi do të fillonte më 20 maj.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq pritet të vizitojë të enjten Institutin Torlak të Beogradit, ku do të prodhohet vaksina. /Lajmi.net/

Lexo të tjera