BotaLajme

“Ventilatorët nuk erdhën kurrë” dhe “pacientët u lan të vdisnin nē Brazil”

0

Ndërsa pacientët me COVID-19 “përmbytën” sistemin e shëndetit publik të Rio de Janeiro nga fillimi i prillit deri në fund të majit, Dr. Pedro Archer e gjeti veten duke marrë vendime ndoshta më të vështira në karrierën e tij.

Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, njerëzit që luftonin për të marrë frymë kishin nevojë për ventilator, tha ai, por nuk kishte aq sa duheshin, kështu që një shans të vogël të rimëkëmbjes u “anashkaluan”.

“Çdo ndërrim ishte i tillë”, tha Archer, një kirurg në një spital komunal në Rio de Janeiro, një metropol prej 6.7 milionë njerëz.

“Ndonjëherë, u jepja qetësues vetëm që të mos vuanin. Përfundimisht, ata do të vdisnin”.

Disa nga ato vdekje, thonë tani prokurorët shtetërorë dhe federalë, mund të jenë shmangur.

Ata pretendojnë se zyrtarët e lartë këtu u përpoqën të futnin në xhep deri në 72.2 milionë dollarë përmes skemave të korrupsionit që drejtuan kontratat e fryra të shteteve tek aleatët gjatë pandemisë.

Marrëveshjet, thanë ata, përfshinin tre kontrata për 1.000 ventilator, shumica e të cilëve nuk mbërritën kurrë.

Si pasojë, sekretari i Shëndetit i shtetit Edmar Santos u arrestua më 10 korrik dhe u akuzua për korrupsion në lidhje me ato kontrata. Një avokat i Santos nuk iu përgjigj kërkesës për koment.

Santos pranoi të merrte pjesë në skema të ndryshme të paligjshme që përfshinin tenderë të manipuluar publik, sipas dokumenteve konfidenciale të gjykatës të përgatitura nga hetuesit federalë që përcaktonin mashtrimet e pretenduara, të cilat u shqyrtuan nga Reuters.

Ai tani është një dëshmitar bashkëpunues në hetim, thanë dokumentet.

Ndaras nga kjo, një gjykatës federal pezulloi Guvernatorin e shtetit Rio, Wilson Witzel nga zyra në 28 gusht nga shqetësimi se ai mund të ndërhynte në hetime.

Witzel po përballet gjithashtu me procedurat e fajësimit lidhur me marrjen e dyshuar të ryshfetit.

Por ai ka mohuar keqpërdorimin, në një deklaratë për Reuters, përcjell Telegrafi.

Ndryshe, Amerika Latine është goditur rëndë nga pandemia, me mbi 8.9 milionë raste të konfirmuara të coronavirusit që nga 24 shtatori, sipas një llogaritje të Reuters.

Vetëm Brazili ka regjistruar mbi 139,000 vdekje nga COVID-19, i dyti pas Shteteve të Bashkuara.

Dhe nëse qyteti i Rios do të ishte një shtet i ndarë, shkalla e tij e vdekjes për frymë nga coronavirusi do të renditej si më e keqja në botë, sipas një llogaritje të Reuters bazuar në të dhënat e Universitetit John Hopkins.

Më shumë se 10,000 njerëz kanë vdekur nga COVID-19 në këtë qytet me det dhe rërë, dhe më shumë se 18,000 në të gjithë vendin.

Përgjigja e rajonit ndaj pandemisë është penguar nga faktorë të ndryshëm, thonë ekspertët, duke përfshirë varfërinë dhe kushtet e mbingarkuara të jetesës urbane.

Disa udhëheqës, përfshirë presidentin e krahut të djathtë të Brazilit, Jair Bolsonaro, kanë injoruar ashpërsinë e pandemisë. Por virusi është ndihmuar edhe nga “lakmia”. /Telegrafi/

Lexo të tjera