Bota

Ylli i “Prison Break” zhgënjen fansat me njoftimin e fundit

0
ylli-i-“prison-break”-zhgenjen-fansat-me-njoftimin-e-fundit

Mos kërkoni Wentworth Miller për të ringjallur rolin e tij në “Prison Break”, shkruan CNN, transmeton lajmi.net.

Aktori ka shuar të gjitha shpresat për këtë në një postim në llogarinë e tij të verifikuar në Instagram, duke thënë se ai është “Zyrtarisht jashtë Prison Break”.

“Thjesht nuk dua të luaj personazhe të drejtpërdrejta. Historitë e tyre janë treguar (dhe thënë)”, shkruan Miller.

“Prison Break” u transmetua në Fox nga 2005 më 2009 dhe u kthye shkurtimisht në rrjet më 2017 për një sezon të pestë.

Që nga ajo kohë, fansat kanë pritur sezonin e gjashtë, por Miller, i cili më 2013 tregoi publikisht se është homoseksual, thotë se nuk do të përfshihet në serial, nëse ndodh sezoni i ri.

 

View this post on Instagram

 

So many messages of support and encouragement… Thank you. I’m taking it in. I only hope – thru my acting/writing, what I share online – that energy is returned in some way/shape/form… I didn’t anticipate my previous post going so far, so fast, and I feel motivated to offer a follow-up… Am I saying gay actors (gay men, specifically) should only play gay parts? No. I was speaking for myself. At this point in my life/career, it’s what feels interesting, inspiring, right. That said, do I want to see more gay parts played by gay actors? Yes. It makes a difference performance-wise (IMO), but also bec straight actors playing “gay” centers straightness. Doesn’t matter if they’re “acting” – I still know what I’m looking at. (Does this dynamic exist on a spectrum with porn genres like “gay-for-pay” and the prioritization/fetishization of straight/”masc” men over gay/”femme” men within the gay community? Conversations for another time.) PB was challenging, onscreen and off. Did anyone involved tell me, explicitly, to bury my gayness for the show’s sake? No. Had I already received enough messaging from Hollywood/the larger culture/the schools I went to/my family of origin such things go unspoken lest you risk punishment, losing rights/privileges? Yes. One of the ironies of the closet is I became my own jailer. “Prison Break” indeed. (I’ve said it before – the universe has a sense of humor.) I haven’t spent my career on “Pose” and “Looking.” Didn’t work out that way. What I’ve done is a lot of action-adventure, and that’s come with a diverse fanbase. Within that is a homophobic subgroup and their shit’s been washing up on my shore. They dig “Michael” but have a problem with me. It’s got that “Love the Sinner, Hate the Sin” energy. They’d prefer I keep quiet, dial it down. Don’t Remind Them. No. My gayness was largely erased (by me, for starters) in the first decades of my career. It is my want, now, to center it in a way that cannot be missed by myself or anyone else. – W.M. 🏳️‍🌈

A post shared by @ wentworthmiller on

“Jo më Michael. Nëse do të ishit fansa të serialit, duke shpresuar për sezone shtesë … Unë e kuptoj që kjo është zhgënjyese”, shkroi ai në Instagram. “Më vjen keq. Nëse jeni të mërzitur dhe shqetësoheni sepse keni rënë në dashuri me një burrë të luajtur nga një homoseksual i vërtetë … Kjo është puna juaj”, përfundon ai. /Lajmi.net/

Lexo të tjera